02 Şubat 2011

Annemin Ispanaklı Gül Böreği Tarifi

Malzemeler:
4 adet yufka (1 yufkadan 4 adet börek çıkıyor)
1 kg ıspanak (Ben, pazardan aldığım ıspanağı pişirmeden önce ayıklarken, en uçtaki yaprak kısımlarını ayırmıştım. Börekte bunları kullandım.)
1 adet büyük boy kuru soğan
2 adet yumurta
1 su bardağı kadar yoğurt
1 çay bardağı kadar sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Nane

Yapılışı:
Öncelikle, ıspanakları suya koyup beklettim ve dört su yıkadım. (Ben, yeşillikleri yıkadığım suya bir miktar sirke koyup bekletiyorum. Böylelikle mikroplardan arınmış oluyor) Ispanak, toprağa yakın yetişen bir sebzemiz olduğundan içinde bol miktarda toprak ihtiva etmekte. Yerken kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, ıspanağa gereken özeni göstermenizi tavsiye ederim:)

Ardından, soğanı soyup minik minik doğradım. Yıkayıp süzgece almış olduğum ıspanakları geniş bir kaba alıp, soğanı ekledim. Tuzu, karabiberi ve naneyi de ekleyip ıspanakları sendirene kadar yoğurdum. (sendirmek: yeşilliklerin kendine has diri halinden onları kurtarıp yufkanın içine daha kontrollü koyulmalarını sağlamak için yapılan işlem. Salata yaparken bu işlemden kesinlikle kaçınılması gerekir!) Bu içe, bir miktar sıvı yağ ekleyip karıştırdım. (Böreğe konulacak yağın miktarı, hem iç malzemede, hem de üstüne sürülen sosta, kişiye bağlıdır. Ben fazla yağ kullanılmasından yana değilim.) Artık böreğimizin iç malzemesi hazır:)

Yufkaları 4'e böldüm. Herbir çeyrek dairenin içine hazırlamış olduğum iç malzemeden yaydım. (Yaydım diyorum, çünkü yufkanın her yerine bu iç malzemenin gelmesi, böreği daha lezzetli hale getiriyor.) Çeyrek dairenin yuvarlak kısmından sivri uca doğru, rulo şeklinde yufkayı sarıp, ardından da içe doğru yuvarlayarak gül şekli verdim. Herbir böreği tepsiye bu şekilde dizdim.

Başka bir tarafta, büyük bir kasenin içinde yumurta, yoğurt ve yağı çırptım. (Kıvamlı bir sos oldu.) Bir fırça yardımıyla tepsideki böreklerin üzerine bol miktarda sürdüm. (Bu malzeme, böreklerin üstünü daha yumuşak, lezzetli ve renkli yapar.)
Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında böreklerimi üzerleri kızarıp etrafa mis kokular yayılana dek pişirdim. (Güllerin kıpkırmızı olmasını beklemeyin. Hafif kızarmış olması, yeterlidir.)

Afiyet bal şeker olsun...

Öneriler:
Kuru soğan yerine bir miktar taze soğanı yeşil yapraklarıyla beraber kullanırsanız, çok lezzetli oluyor, (sadece bir öneri).
Ayrıca, kuru nane yerine taze nane de olabilir. Çok yakışıyor.
Hazırlamış olduğunuz ıspanaklı içe bir miktar beyaz peynir ufalarsanız, böreğinizin lezzetine lezzet katmış olursunuz:)
Fırından çıkarınca, böreğin üstünü herhangi bir şeyle örtmeyin, börekler hamur olur.


Sevgiyle, sağlıkla, afiyetle, hoş kalın:)

     

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder